May 12, 2015
MARSHALL, Texas (5/12/15) - The School of Humanities at East Texas Baptist University honored its outstanding students during its Honors Chapel ceremony on Wednesday, April 29, 2015. Students from the Department of Communication, Languages and Literature, and History and Political Science were recognized for their achievement during the 2014-2015 Academic Year.
The award and honorees are as follows:
Languages and Literature Awards
Haylie Amison Outstanding Student in English Mount Pleasant, Texas
Ashley Johnson Outstanding French Student Troup, Texas
Na "Vera" Zeng Outstanding First Year Spanish Student International Student
Anna Alonzo Outstanding Spanish Major Marshall, Texas
Ashley Johnson Thomas and Mary Cook Endowed Scholarship Troup, Texas
Anne Warke Albert F. & Sophronia Winham Ramsey Memorial Literary Scholarship White Oak, Texas
Kristin Williams Dr. Lois Phillip Ware English Scholarship Whitehouse, Texas
Era Miller Writing Contest Awards
Poetry Division
First Randall Hilgendorf Ronoake, Texas
Second Anne Warke White Oak, Texas
Third Holly Fountain Hallsville, Texas
Third Daniel Vaughn Baytown, Texas
Prose Division
First Haylie Amison Mount Pleasant, Texas
Second Kristin Williams Whitehouse, Texas
Third Ashley Johnson Troup, Texas
Third Anne Warke White Oak, Texas
Initiates into Sigma Tau Delta, the International English Honor Socieity, Beta Mu Chapter
Ashley Johnson Troup, Texas
Shelby Strickland Greenville, Texas
History. Political Science and International Studies Awards
Isaac McTaggart Outstanding History Research and Writing Fort Worth, Texas
Caroline Donica History Leadership Award Longview, Texas
Aiden Gonzales Political Science Leadership Award Bangkok
Erika Wood History Promise Award Willis, Texas
Kelly Ayn Murphy History Promise Award Twin Lakes, Texas
Sara Corley Political Promise Award Carthage, Texas
Gavin McAdam Bellew/Walton History Scholarship Henderson, Texas
Abby Weaver International Studies Promise Award Dallas, Texas
Michael Henson International Studies Leadership Award Atlanta, Texas
Model United Nations Participants
Jessica Burrell Spurger, Texas
Sara Corley Carthage, Texas
Gavin McAdam Henderson, Texas
Nitya Tej Nandamudi Marshall, Texas
Morgan Norwood Texarkana, Texas
Jessika Obey Fresno, Texas
James Walker Carthage, Texas
Michael Wooddell White Oak, Texas
Daniel Work Kingwood, Texas
Department of Communication Awards
Rylie Grimes Dorothy Nell Rogers Endowed Scholarship Lumberton, Texas
Katelynn "Ro" Burns Dorothy Page Poole Speech Scholarship Pittsburg, Texas
Shayne Davis Outstanding Debate Team Member Marshall, Texas
Amanda Gill Outstanding Speech Communication Student Austin, Texas
Kenny Adcock Outstanding Speech Education Student Cleburne, Texas
Cody Pruitt Outstanding Mass Communication Student Huffman, Texas
Cody Pruitt Outstanding Student Journalist Huffman, Texas
Katelyn "Ro" Burns Outstanding Yearbook Editor Pittsburg, Texas
Layth Taylor Outstanding Student Photographer Longview, Texas
Charles Quigley Outstanding Radio Announcer Houston, Texas
Justin Winfrey Outstanding Video Photographer Garland, Texas
Reece McConnell Most Improved Mass Communication Student Sherman, Texas
Debate Team Members
Kenny Adcock Cleburne, Texas
Kennedy Bishop Grapeland, Texas
Austin Brown Fort Worth, Texas
Katelynn "Ro" Burns, Pittsburg, Texas
Shayne Davis Marshall, Texas
Rachel Ferguson Pineland, Texas
Gavin McAdam Henderson, Texas
Madysen Neathery Wake Village, Texaas
Charles Quigley Houston, Texas